Klient: Pani Małgorzata

Sprzedaż mieszkania to czasem trudna decyzja, a sprzedaż domu zapewne jeszcze trudniejsza, zwłaszcza gdy spędziło się w nim kilkanaście lat. Pani Małgorzata podjęła tą decyzję po dłuższym czasie mieszkania już w innym domu.
Zlecenie przez Panią Małgorzatę przygotowania jej domu/mieszkania do sprzedaży było dla nas sporym i równocześnie bardzo pasjonującym wyzwaniem. Po pierwsze z powodu swojej powierzchni /150m2/, po drugie z powodu koordynowania wielu różnorakich prac jakie były w nim do przeprowadzenia (od zdzierania tapet po prasowanie zasłon). A ponieważ wyzwania tym bardziej nas nakręcają – ochoczo wzięłyśmy się do pracy!

Dlaczego piszemy mieszkanie/dom?

Otóż to 150m2 mieszkanie znajduje się w domu dwurodzinnym. Na parterze mieszka jedna rodzina. A piętro i antresola wraz z poddaszem to właśnie mieszkanie naszej klientki. Zatem mieszkanie z prywatnym ogrodem, garażem i wszelkimi urokami domu. Wpis podsumowujący naszą pracę znajdziecie też na naszym blogu.

Czas realizacji home stagingu całego mieszkania: 3 tygodnie

Koszt całego projektu home stagingu w tym 150m2 mieszkaniu: 10 500 zł

Małgorzata Drewniak - Smuda
Polecam korzystanie z usług firmy Sceny Domowe. Panie zajęły się wszystkim szybko solidnie i z pięknymi efektami, a ja mogłam w tym czasie jechać na urlop.

KUCHNIA

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, nie tylko na jedzeniu ale też często na dłuuugich rozmowach z rodziną czy przyjaciółmi.

Kuchnia, w tym 150m2 mieszkaniu, dawno nie była zmieniania. W oczy rzucała się żółta już dość mocno zniszczona tapeta. Z uwagi na jej wiek, po zerwaniu dość przewidywanie okazało się, że niezbędne jest położenie gładzi i wyrównanie ubytków. Zdecydowaliśmy pozostać przy białym kolorze ścian i zastosować żółte dodatki.

Kuchnia wymagała gruntownego posprzątania z rzeczy zbędnych. Przez lata mieszkania uzbierało się mnóstwo wazonów, pudełek, sprzętów kuchennych, które mocno zabierały nam przestrzeń. Z naszą pomocą z półek zniknął nadmiar gadżetów. Z lodówki zniknęły magnesy (zmora prawie wszystkich sprzedawanych mieszkań) oraz plastikowe pojemniki na naczynia i sztućce, a na ich miejscu pojawiły się nowe srebrne.

Z uwagi na to, że właściciele dość rzadko bywają w tym mieszkaniu, świeże kwiaty czy zioła szybko by zwiędły. Postawiłyśmy zatem na dwa sztuczne kwiatki z IKEI (które przyznacie, że wyglądają z daleka jak żywe :) w kontrastowych żółtych doniczkach. Do tego dobrane żółte ściereczki. A na potrzebę zdjęć została kupiona doniczka świeżej bazylii i mieszkanka soczyście żółtopomarańczowych owoców. Metalowy i „zimna” lampa została zamieniona na mleczny szklany klosz.

Na stole postawiłyśmy znaleziony w kuchennej szafce serwis kawowy. A nad stolikiem, zamiast żółto-zielonych obrazków, pojawiły się 3 typowo greckie widoki – zdjęcia prosto z Santorini (naszego autorstwa).

Radomska home staging w kuchni

W kuchni ważną rolę odgrywają detale

SALON

Zaraz po kuchni, jadalnia a zarazem salon to pomieszczenie, w którym najwięcej spędzamy czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Jak zatem podkreślić jego charakter? W tym salonie przede wszystkim trzeba było posprzątać i uporządkować pewne rzeczy. Zostały usunięte pamiątki rodzinne, zdjęcia. Postanowiłyśmy usunąć z części wypoczynkowej fotel oraz stolik – by dodać pomieszczeniu więcej przestrzeni. Stolik okazał się idealny do postawienia na dość pustej antresoli.Uporządkowany został sprzęt elektroniczny, płyty na półce. Pan “Złota Rączka” naprawił przegryzioną przez królika lampę. Na ścianie zawisł elegancki obraz. Wyprane zostały zakurzone firany i zasłony. Wyrzuciłyśmy przerośnięte i wysuszone kwiaty doniczkowe, a w wazonie zagościły piękne lilie prosto z Pl. Imbramowskiego. Odpowiednio skadrowany salon zupełnie inaczej się prezentuje, a koszty zmiany były niewielkie.

SYPIALNIA

Sypialnia była dla nas nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, że warunek był jeden i niemożliwy do zmiany – ściana niebieska musi zostać tak jak jest…

Po przewertowaniu wszystkich możliwych sklepów wnętrzarskich, w końcu znalazłyśmy narzutę, która pozwoliła w całości zakryć niefajne obicie łóżka. A duże białe obrazy pozwoliły trochę zgubić niebieską ścianę i powstała całkiem fajna sypialnia.

Pamiętacie pasiasty fotel? Nakryty narzutą pod kolor ściany i przestawiony w miejsce wyrzuconego telewizora nabrał zupełnie innego charakteru! Fotel przestawiony, nie ma telewizora i mamy fajny kącik z komodą i biżuterią. A oberwana listwa w komodzie, dzięki pomocy Pana Złota Rączka została naprawiona.

Elegancji dodała też, przyniesiona z innego pokoju, biżuteria właścicielki.

home staging w sypialni
home staging w sypialni
home staging w sypialni

Z innej perspektywy

ŁAZIENKI

Łazienki to z jednej strony najłatwiejszy a z drugiej najtrudniejszy obiektem do zmian. Dlaczego?

Wymiana płytek wiąże się z generalnym remontem, w który przy sprzedaży mieszkania trudno inwestować. Stąd my najczęściej w łazience odświeżamy sufity – przemalowanie 2-3 m2 to nieduży wydatek, a daje dużo świeżości.

Decydujemy się na odświeżenie i odmalowanie na biało obu łazienkowych sufitów. Następnie generalne sprzątanie wszystkich kosmetyków (oj lubimy je mieć na wszystkich półkach, zlewach, wannach w naszych domach). Zostawiamy kilka detali, kupujemy nowe i ładne dozowniki na mydło. Pod kolor dobrane zostają ręczniki, w oknie symboliczny kwiatek.

Mały lifting łazienek. Niby tak niewiele, a zupełnie inaczej teraz się na nie patrzy :)

home staging łazienki
home staging łazienki

Detal ma znaczenie

POKÓJ NASTOLATKI

Pokój nastolatki był dla nas nie lada wyzwaniem, zwłaszcza że od lata stał pusty i w niezmienionym stanie. Mnóstwo sentymentalnych pamiątek i maskotek. Klatka po króliku, który dawno już temu skończył swój żywot. A o tym, że kiedyś tu królował świadczyły kłęby sierści i poobgryzane książki.

I do tego pomarańczowa tapeta, którą wspólnie z właścicielką zdecydowałyśmy by nie zdzierać (zdecydowanie podrożyłoby całość zmian w tym mieszkaniu).

Pierwszy krok metamorfozy to gruntowne sprzątanie. Co można było to wylądowało w koszu, a reszta popakowana i wyniesiona do piwnicy – część mebli, klatka i dywan. Gruntowne posprzątanie pokoju. Wymiana firanki, powieszenie trzeciego obrazu „oka”, który do tej pory stał na podłodze. Wyrzucamy stary komputer, zabawki, maskotki. Od razu pokój zyskuje przestrzeni! Z półek też znika mnóstwo drobiazgów. Dokupiona lampka, kilka dodatków.

Jasno, przestrzennie i już nie przypomina to pomieszczenie pokoju dziecka/nastolatki, która już dawno nią przestała być.

home staging w pokoju
Przed i po w home stagingu

ANTRESOLA

Miejsce, które nie bardzo miało swoje przeznaczenie. W rogu stały suszarki na pranie i deska do prasowania. Półki częściowo zapełnione książkami i niezbyt ciekawa kanapa. A do tego pudełka na szafach.

Stwierdziłyśmy, że śmiało można tu zrobić fajny kącik do czytania a w razie potrzeby i pokój gościnny. A uroku doda nowa narzuta i przyniesiony z salonu stolik.
Zostały jeszcze schody prowadzące do salonu. Zabrane z nich zostały dywaniki, a na dość pustej ścianie powiesiłyśmy poziomy kolaż zdjęć kubańskich.

Pokój gościnny

  • Pierwsze na co się zdecydowałyśmy to usunięcie całej pomarańczowej tapety. Przy zdzieraniu starych tapet nie uniknie się kładzenia gładzi gipsowej i tak też było w tym mieszkaniu. A jak gładź to kłęby pyłu i kurzu… ale dałyśmy radę!
  • Wybór koloru też był nie lada wyzwaniem – zdecydowałyśmy się na złamaną popielą biel.
  • Wyniesienie zbędnych gratów, starego dywanu oraz zamiana miejsc regału z komodą, zdecydowanie były potrzebne.
  • Nowe jasne zasłony, wazon pełen świeżych kwiatów i mamy wrażenie, że jesteśmy w zupełnie innym pokoju.

Rezultat: Fajny jasny przestronny gabinet, z którego można wyjść na nasłoneczniony drewniany balkon…
Koszt zmian gabinetu: 1000zł

home staging Kraków

Detal ma znaczenie

home staging Kraków

SAUNA

To wyjątkowy luksus mieć w domu prywatną saunę. A właściciele tego mieszkania o to zadbali. Naszym zadaniem było jedynie nadać właściwy charakter temu miejscu. Koszt? Żaden. Świeczki czy ręczniki pochodzą z mieszkania. Oczywiście przydałby się jakiś piękny model czy modelka, ale to może następnym razem…

KORYTARZ

Korytarz to miejsce, które nas wita w każdym mieszkaniu. I bez względu jaki jest obecny jego stan, należy dokładnie wszystko posprzątać! Kurtki, płaszcze, szale, czapki… które w środku lata przypominają o zimie? W tym mieszkaniu było dokładnie na odwrót – pusto.

Wieszak – wymieniamy go? No ale tak, będą dziury. Jak je zamaskujemy to będzie trzeba malować. Ściana biała nie jest, więc skończy się na malowaniu całego korytarza, a tak nie chcemy. Zatem zastanówmy się jak można go zmienić, bez demontażu wieszaka… W szafie znalazłyśmy płaszcz, apaszkę i kapelusz. Z dna innej szafy.

I taki korytarz zdecydowanie milej nas wita!

home staging w korytarzu

Detal ma znaczenie...

BALKON I OGRÓDEK

Kolejne, po saunie, luksusy tego mieszkania. Balkony ma nawet dwa, więc jeśli zależy nam na poczytaniu książki i przy okazji opaleniu zmęczonego zimą ciała – to doskonałe miejsce. Ogród to z kolei miejsce większych spotkań towarzyskich a szczególnie grillowania z przyjaciółmi. Dzieci mają miejsce do zabawy, a w rogu ogródka może stać dmuchany basen. To również miejsca, gdzie można siąść z lampką winą, dobrą książką i po prostu odpocząć po pracy… Koszty aranżacji tych miejsc były zerowe, bo wszystko co potrzebne do aranżacji znalazłyśmy na miejscu. Do sesji zdjęciowej można ogródek zaaranżować w różny sposób. Pamiętajmy jednak, że najlepsza to neutralna aranżacja. Dmuchanym basenem zachwycona będzie rodzina z dziećmi, ale z pewnością nie singiel, czy starsze małżeństwo…

TOP